Norovirus i Østers fra Smart Club

Den siste tiden har 16 personer blitt syke med norovirusinfeksjon. Felles for alle 16 er at de har spist østers kjøpt på Smart Club på Alnabru. Det er påvist norovirus i østersene.

Tre åpne østers

Foto: iStockphoto

Seksjonssjef Jan Petter Svinø ved Mattilsynets distriktskontor for Oslo forteller at Smart Club har sperret resten av partiet, og det skal derfor ikke finnes flere av de smittefarlige østersene i handelen.

Noroviruset, som kan gi diarè, oppkast og dårlig allmenntilstand i noen dager er ikke uvanlig i skalldyr. Viruset dør ved varmebehandling. Østers spises imidlertid ofte i rå tilstand, og det innebærer en høyere risiko for å bli syk.

- For friske mennesker er viruset mer ubehagelig enn direkte farlig, sier Svinø. Personer med svekket immunforsvar kan få et mer alvorlig sykdomsforløp.

Kast østersene

Mattilsynet vil anbefale at forbrukere ikke spiser østers kjøpt på Smart Club Alnabru, Smart Club Råde eller Smart Club Slependen som er merket med:

  • Premier Oesters, Zeenwse oesters, stempelmerke NL-6586-EG, lotnr A4732.
  • Holdbarhetsdato til 10.03.11 og 12.03.11.

Kontaktperson i Mattilsynet:

Jan Petter Svinø, tel: 984 03 715.

Ansvarlig: Mattilsynet Kontakt: 06040