Lite fremmedstoffer i villfisk
Villfisk inneholder lave mengder fremmedstoff. Det viser en undersøkelse NIFES har gjort på oppdrag av Mattilsynet.
NIFES har undersøkt innholdet av en rekke fremmedstoffer, deriblant uorganisk arsen, i atlantisk kveite, blåkveite, brosme, sei, sild, makrell og torsk.
Undersøkelsen skal bidra til EUs arbeid for fastsetting av grenseverdier for tolerabelt ukentlig inntak (PTWI). EUs mattilsyn, EFSA, arbeider nå med å innhente data for en rekke fremmedstoffer i mat, deriblant uorganisk arsen. EUs grenseverdier gjelder også for Norge.
Lavere enn det EFSA antar
EFSA baserer seg på data som tilsier et forventet innhold av uorganisk arsen i fiskefilet på 0,03 mg per kg.
Undersøkelsene viser at innholdet av uorganisk arsen bare er en tidel av dette. Det betyr at estimatet EFSA har brukt er altfor høyt, i alle fall for norsk fisk.
Uorganisk arsen er giftig for mennesker og kan være kreftframkallende.
Ellers lave konsentrasjoner
NIFES har også undersøkt forekomsten av bromerte flammehemmere og perfluorerte alkylstoffer. Det finnes i dag ingen grenseverdier i EU/EØS for disse stoffgruppene, fordi datagrunnlaget så langt har vært for dårlig. Analysene viser generelt lave konsentrasjoner for de artene som er analysert.
I tillegg har prøver av atlantisk kveite blitt analysert for dioksiner og dioksinlignende PCB, PCB7 og metaller inkludert metylkvikksølv. Analyser for fremmedstoffer der det finnes grenseverdier viste overskridelser av sum dioksiner og dioksinlignende PCB i 2 av 20 prøver av atlantisk kveite. Prøvene var tatt fra buk på fisk over 50 kg. Buken på kveita inneholder mye fett der stoffene oppkonsentreres. Nivåene var noe lavere enn tidligere år. Ingen ryggprøver viste overskridelser.
Les mer om saken hos NIFES, se lenke i høyre kolonne.
Kontaktperson:
Friede Andersen, seksjonssjef. HK – seksjon for fisk og sjømat. Tel: 41 57 05 35